Kıbrıs'ta Flora ve Fauna

Kıbrıs'ta Flora ve Fauna

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Adası’nın sahip olduğu endemik ve diğer bitki türlerini barındırmaktadır.

Gerek çeşitli meyve ve sebzenin yanında, ağaç türleri, çiçekler ve diğer bitkiler Kuzey Kıbrıs’ta görülmesi gereken güzellikler arasındadır. Bitki örtüsünü Akdeniz iklimi belirler ve bu bitki örtüsü yaprağını dökmeyen çamgiller, turunçgiller, zeytingillerin yanı sıra makilik, yaprağını döken ağaç, bodur ağaççıklar, ağaç ve çalılıklarla değişik çiçek türlerini kapsar. En yaygın orman tipi ağaç türleri çam, servi, meşe ve sonradan İngilizler döneminde bataklıkları kurutarak Sıtma hastalığını önlemek amacıyla adada yetiştirilen okaliptüstür. Kuzey Kıbrıs’ta 150’ye yakın değişik türde Gramineae out dahil, doğal olarak yetişen tahmini 1900 çeşit çiçekli bitki bulunmaktadır. Dünyada bilinen orkide türlerinden 30’u sadece Kuzey Kıbrıs’ta yetişmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan ve yalnız Kuzey Kıbrıs’ta yetişen 19 bitki türü bulunmaktadır. Bu sayfada Kuzey Kıbrıs'ın bitki örtüsünü ve Florasını oluşturan çok sayıdaki bitki türlerinden bazıları yer almaktadır.

 

Adaçayı-Yapraklı Laden (Cistus salvifolius-Cistaceae):

Her zaman yeşil, maki türü ufak bir çalıdır, 1 metre yüksektedir. Kokulu, sert koyu yeşil yaprakları vardır. Çiçeklerinin ortası sarı, taç yaprakları beyazdır. Nisan- Mayıs aylarında çiçek açar. Dağlık ve kayalık arazileri sever. Alev Kayası, Girne’nin denize bakan yamaçlarında bahar aylarında çiçek açarlar.

 

Anadolu Orkidesi (Orchis Anatolica- Orchidaceae):

 15-40 cm yükseklikte, menekşe noktalı yaprakları vardır. Çiçekleri beyazdan mor rengine kadar değişik renktedir. Çiçeklerinin üzerinde iki sıra düğme halinde kırmızı noktaları bulunmaktadır. Mart- Mayıs arası çiçek açar. Lapta dağlarında, Beşparmakta bulunur.

 

Soytarı Orkidesi (Orchis morio ssp.syriaca)
Yelpaze Orkide (Orchis collina)
Mavi Ofris (Ophrys fusca ssp iricolor)
Sarı Ofris (Ophrys luteasspga)


Dağ Lalesi (Anagallis Coronaria L-Poppy Anemon):

Bahar bitkileri içinde en ilgi çekenidir. Güzel ve hafif kokusu vardır. Nemli ve yüksek yerlerde yetişen Dağ Lalesi Aralık ayında beyaz laleler olarak açar ve sırasıyla kırmızı, pembe, Leylak renkli ve mavimsi mor renkli olarak Nisan ayına kadar açmaya devam eder.


Leylak renkli Dağ Lalesi (Anemon Coronaria)


Devedili (Scraphulariaceae):

İri kenarlı, girintili çıkıntılı yapraklarının ortasından boyu 50-100 cm. bulan bir gövde üzerinde parlak sarı renkli, papatyaya benzer çiçekleri vardır. Mayıs- Haziran aylarında çiçek açar. Kuru ve kumlu toprakları sever, Magosa şehrinde bolca bulunur.

 

Kıbrıs Akasyası (Mimosaceae):

Kuzey Kıbrıs’ta ağaçlandırmada kullanılan ağaç türüdür. Yaz sıcağına dayanıklıdır. Ufak bir ağaçtır. Dar ve mavimsi-yeşil yaprakları bulunur. Çiçekleri altın sarısı renginde, takriben 1cm’lik ufak toplardan oluşan salkım şeklindedir. Güzel görünümleri ve kokuları ile yabani bitkiler arasında özel yeri vardır.